WYKONANIE: ©2021

Lookas

OSTATNIE PROJEKTY

Koncepcja Promofoto wzięła się z potrzeby pokazania tego,co najbardziej wartościowe z punktu widzenia prowadzenia biznesu.

e-mail
telefon

KONTAKT

Fotograf
Fotografia portretowa Bydgoszcz
26 listopada 2021

Galeria

Popularne artykuły

Galeria

26 listopada 2021

Popularne artykuły

30 listopada 2021

Co to jest fotografia still life?

Co to jest fotografia still life?

Fotografia still life – lub inaczej fotografia martwej natury – to gatunek fotografii stosowany do przedstawiania przedmiotów nieożywionych. Większość z nas zna zapewne martwą naturę w sztuce – nie raz wiedzieliśmy obrazy przedstawiające miskę owoców lub bukiet kwiatów w wazonie. W dzisiejszym świecie martwą naturą może być wszystko, a tworzenie udanych fotografii w stylu still life to imponująca umiejętność.

 

Każdy fotograf może doskonalić swój talent poprzez fotografowanie martwej natury. Fotografia still life wymaga bowiem eksperymentowania ze światłem, teksturami, aranżacjami, materiałami i tematami. Martwa natura w fotografii pozwala ćwiczyć kreatywność i pozwala rozwijać się artystycznie. 

 

Fotografia still life – obszary zastosowania

Podstawową zaletą fotografii still life jest możliwość tworzenia dowolnych aranżacji różnych przedmiotów. Duży nacisk w tego typu fotografii kładzie się na odpowiednie rozmieszczenie obiektów, a także na ich właściwe oświetlenie oraz oprawę. Ponadto fotografia martwej natury wymaga od fotografia ukazywania codziennych przedmiotów w sposób nietypowy i intrygujący. W związku z tym fotografię still life można wykorzystywać między innymi w następujących obszarach.

 

Fotografia produktowa 

Fotografia martwej natury może być komercyjną postacią profesjonalnej fotografii produktowej. Umiejętność prawidłowego stylizowania produktów, dobrania właściwego oświetlenia i kreatywnego komponowania elementów jest niezbędna w tego typu fotografii. Zdjęcia still life w fotografii produktowej tworzy się na potrzeby sklepów internetowych, mediów społecznościowych, katalogów i broszur, a także czasopism i magazynów.

 

Fotografia reklamowa

Zdjęcia reklamowe typu still life wykorzystuje się często w przypadku reklamy wizualnej. Do tego typu fotografii konieczne zaplanowanie całej scenografii i stworzenie logicznego, pomysłowego konceptu. Fotografia still life pomaga odpowiednio wystylizować zdjęcia, tak aby zwracały one uwagę klienta i przyciągały jego wzrok. Fotografie bazujące na martwej naturze mają wzbudzać wiele emocji w odbiorcy i jak najbardziej uatrakcyjniać przekaz. Zdjęcia reklamowe można umieszczać między innymi na billboardach, w katalogach firmowych i broszurach, na stronach internetowych firm lub w social mediach. 

 

Fotografia kulinarna

Zdjęcia kulinarne w fotografii still life powinny cechować się wysoką jakością, pomysłowością oraz odpowiednio dobranymi parametrami technicznymi. Fotografie kulinarne wykorzystuje się w różnych celach. Można je umieszczać w menu restauracji, na stronach internetowych blogów kulinarnych, w książkach lub e-bookach czy na kanałach społecznościowych. 

 

Niezbędne elementy w fotografii still life

W fotografii still life konieczne jest opanowanie podstawowych umiejętności technicznych oraz odpowiedni sprzęt. Poniżej podpowiadamy, o co trzeba w szczególności zadbać.

 

Oświetlenie 

Prawidłowa praca ze światłem to najważniejszy element podczas tworzenia zdjęć. W fotografii still life wykorzystuje się dwa rodzaje oświetlenia – błyskowe oraz stałe. Lampy błyskowe wypuszczają światło tylko przez ułamek sekundy, w chwili gdy migawka aparatu jest otwarta. Natomiast lampy stałe wytwarzają światło w sposób ciągły i ich efekt można zobaczyć bezpośrednio na podglądzie aparatu. 

 

Sprzęt fotograficzny

Jeśli tworzone zdjęcia mają zostać umieszczone na billboardach, stronach internetowych lub w drukowanym katalogu, muszą mieć one wysoką jakość. Niezbędny jest do tego odpowiedni aparat fotograficzny wraz z prawidłowo dobranymi obiektywami. Do tworzenia zdjęć martwej natury przydatny będzie też statyw.

 

Staranne przygotowanie produktu

Fotografowane obiekty powinny być przede wszystkim czyste i schludne. Na zdjęciach nie może być widać brudu, kurzu czy odcisków palców, gdyż nie będą się one prezentować estetycznie.

 

Odpowiednio dobrane tło

Tło może być indywidualnie dobierane w zależności od oczekiwanego efektu, jaki chce się uzyskać. W fotografii still life fotograf ma dużą swobodę w aranżowaniu sceny. Tło powinno się dostosowywać do konkretnego produktu. 

 

Fotografia still life – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Każdy fotograf powinien pamiętać, że głównym celem fotografii martwej natury jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Osoba robiąca tego typu zdjęcia może eksperymentować i rozwijać swoją kreatywność. Fotografia still life cechuje się dużą swobodą dotyczącą kompozycji przedmiotów oraz możliwością zastosowania nieszablonowego oświetlenia. Fotografowany obiekt powinien jednak jak najbardziej odzwierciedlać rzeczywistość, bez jej przekłamywania. 

 

Fotografia still life pomaga w rozwijaniu wyobraźni fotografa. W przeciwieństwie do fotografii portretowej lub krajobrazowej, nie wymaga obecności modela lub szukania ciekawej lokalizacji do zrobienia zdjęć. Fotografia martwej natury pozwala na stworzenie kompozycji w różnych wariantach z posiadanych już przedmiotów. 

 

Martwa natura w fotografii to dobry sposób na pokazanie umiejętności i talentu artystycznego fotografa. Zdjęciu still life są doskonałym uzupełnieniem portfolio każdego fotografa. Fotografie martwej natury mogą pokazać potencjalnym klientom zdolności fotografa w przedstawianiu produktów w różnych aranżacjach.