WYKONANIE: ©2021

Lookas

OSTATNIE PROJEKTY

Koncepcja Promofoto wzięła się z potrzeby pokazania tego,co najbardziej wartościowe z punktu widzenia prowadzenia biznesu.

e-mail
telefon

KONTAKT

Fotograf
Fotografia portretowa Bydgoszcz
26 listopada 2021

Galeria

Popularne artykuły

Galeria

26 listopada 2021

Popularne artykuły

29 listopada 2021

Co to jest fotografia bezcieniowa. Gdzie i jak ją wykorzystać?

Fotografia bezcieniowa to dosyć twardy kawał orzecha do zgryzienia. W żadnym wypadku nie jest rodzajem fotografii reportażowej czy portretowej, w której tak naprawdę wszystkie chwyty są dozwolone. W tym wypadku mamy do czynienia z fotografią, która rządzi się się swoimi prawami i jest w pewnych ogólnie przyjętych postanowieniach dosyć restrykcyjna. Czym tak naprawdę jest i dlaczego w XXI wieku stała się najprężniej rozwijającą gałęzią fotografii?

 

Fotografia bezcieniowa. Co trzeba wiedzieć?

Fotografia bezcieniowa sprowadza się tak naprawdę do tworzenia kadrów, w których główny bohater lub obiekt będzie elementem najbardziej wyeksponowanym. Liczy się przede wszystkim techniczna doskonałość oraz jeden drobny szczegół, który tak naprawdę zawarto w terminie określającym ten rodzaj fotografii - nie może być cienia. Nie ma wobec tego mowy, aby tego rodzaju zdjęcia powstawały w świetle zastanym i bez wsparcia w postaci dodatkowego sprzętu. Sztuczne światło w przypadku fotografii bezcieniowej jest elementem absolutnie niezbędnym. Bez odpowiedniego technicznego wspomagania nie sposób stworzyć dobrego zdjęcia w takiej konwencji.

 

W jakiej branży może się przydać fotografia bezcieniowa?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, można by było wybrnąć sprytnie i powiedzieć, że nie ma branży, w której tego rodzaju zdjęcia nie będą koniecznością. Branża E-Commerce rozwija się w zastraszająco szybkim tempie, a przecież każdy właściciel sklepu internetowego musi liczyć się z koniecznością stworzenia pewnego rodzaju portfolio, czyli zdjęć produktowych. Nie jest to jednak jedyna branża. Żyjemy w czasach, w których nawet sklepy stacjonarne czy właściciele jednoosobowych firm decydują się na konta służbowe w mediach społecznościowych. Taka forma marketingu posiada największą siłę rażenia i grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Trzeba jednak mieć świadomość, że zdjęcia umieszczane w sieci muszą odznaczać się profesjonalizmem. Klienci są w obecnych czasach wymagający i jednocześnie z roku na rok coraz bardziej świadomi. Fotografia bezcieniowa stała się poniekąd obowiązkowym i z całą pewnością obowiązującym trendem, choć nie tylko o modę w tym wypadku chodzi. Zastosowanie namiotu bezcieniowego w celu wykonania zdjęcia produktowego to przede wszystkim pewność, że produkt zostanie odpowiednio wyeksponowany. Równomierne doświetlenie każdego elementu sprawi, że fotografia będzie w stanie faktycznie odwzorować wygląd danej rzeczy, co w branży e-commerce ma niebagatelne znaczenie. Klient nie ma możliwości dotknąć produktu przed zakupem. Musi mieć zatem możliwość obejrzenia go z każdej możliwej perspektywy. Zastosowanie fotografii bezcieniowej w takim wypadku wiąże się z tym, że zdjęcie nie będzie wiązało się z przekłamanymi barwami lub tuszowaniem mankamentów.

 

Jak wykonywać bezcieniowe zdjęcia?

W przypadku mniejszych gabarytów najlepszym sposobem będzie zainwestowanie w namiot bezcieniowy, który jest niezastąpionym towarzyszem wszystkich fotografów produktowych. Ta niewielka konstrukcja faktycznie przypomina namiot. Może mieć konstrukcję sześcianu składającego się z materiałowych ścian, najczęściej w kolorze białym, który doskonale rozprasza światło i tym samym umożliwia wykonanie technicznie doskonałego zdjęcia bez cienia. Fotografowie najchętniej korzystają wówczas z dodatkowe oświetlenia zewnętrznego w postaci lamp halogenowych, które są skierowane pod odpowiednim kątem na zewnętrzne ściany namiotu. W ten sposób redukuje się wszelkie cienie rzucane przez obiekt znajdujący się wewnątrz namiotu.

 

Czy można samemu wykonywać zdjęcia tego typu?

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć się w namiot bezcieniowy i samodzielnie realizować potrzebne fotografie. Niemniej, skorzystanie z usług profesjonalisty może być jednak rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, nie mając absolutnie żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Poza namiotem, trzeba będzie również uwzględnić odpowiednie światło, a także mieć przygotowanie z zakresu edycji zdjęć i odpowiedniego przygotowania produktu. Na rynku dostępne są namioty w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Bez obaw zatem znajdziemy idealną komorę bezcieniową, która będzie w pełni dopasowana do naszych potrzeb. Choć największą popularnością cieszą się tła kolorze białym, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować z czerwienią, czernią lub granatem. Fotografia bezcieniowa to ten rodzaj fotografii, który dotyczy w mniejszym lub większym stopniu każdego właściciela sklepu internetowego czy przedsiębiorcy, który para się sprzedażą konkretnych produktów.